Alerjiniz Varsa Bir Köpekle- Kediyle Nasıl Yaşanır?

Ne yapabilirsiniz? Aslında, alerjinizi tam olarak neyin başlattığının temeline inmek ve evinizdeki bu alerjenleri en aza indirmek için sistematik adımlar atmak da dahil olmak üzere pek çok şey var. Biraz çaba, tutarlılık ve ilk başta olası görünmeyen bazı seçenekleri deneme isteğiyle, alerji belirtilerinizi kontrol altında tutma ve köpek arkadaşınızla uyum içinde yaşama şansınız yüksektir.

  • Alerjiniz olduğundan olduğundan emin olun

İyi bir ilk adım, doktor randevusu almak ve alerji testi yaptırmaktır. Birkaç tür test vardır; bunlardan biri, cildinizin altında küçük miktarda alerjen biriktiren basit bir deri iğnesini içerir, diğeri ise alerjenlerin cildinize daha derin enjekte edildiği intradermal cilt testi olarak adlandırılır
Mayo Kliniği , testlerin köpeğinize -kedinize alerjiniz yerine toz akarlarına, küflere, polenlere veya diğer çeşitli alerjenlere karşı alerjiniz olduğunu gösterebileceğini söylüyor .
Eğer aslında köpeğinize -kedinize alerjiniz varsa, soruna onun kürkünün neden olduğunu varsayabilirsiniz. Bu dolaylı olarak doğru olabilir. Köpeklerin cilt bezlerinde alerjiye neden olan proteinler bulunur ve kuru cilt (alerjenlerle dolu) pul pul dökülür, yani alerjenler köpeğin kürküne bulaşır ve orada giysilerinizin, yatak takımlarınızın, halılarınızın, mobilyalarınızın ve eşyalarınızın üzerine düşer veya sarsılır. duvarlar. Alerjenler ayrıca köpeğin tükürüğünden ve idrarından da gelebilir..
Herkes alerjenlere farklı tepki verir ve belirtileriniz hafif veya yaşamı tehdit edici olabilir. Ayrıca sigara dumanına, toz akarlarına, polenlere veya küflere karşı alerjiniz varsa belirtileriniz yoğunlaşabilir.

  • Alerjenleri en aza indirmek için köpeğinizin- kedinizin bakımını sık sık yapın

Köpeğinizi-kedinizi temiz tutmak ve fırçalamak, evcil hayvanınızdan evinize uçan alerjenleri en aza indirmenin bir sonraki önemli adımıdır
Köpeğinizi kuaföre götürseniz de kendin yap yaklaşımını benimseseniz de, köpeğinizi yıkamak için kullanılan şampuanların tamamen doğal ve kokusuz olduğundan emin olun, böylece zaten karmaşık olan bir duruma ilave alerjenler katmazsınız.
Hills Pet Nutrition, köpeğinizi – kedinizi en az haftada bir kez fırçalamanın, aksi takdirde evinizin her yerinde bulunabilecek ölü derinin ve tüylerin temizlenmesine yardımcı olacağını söylüyor ve köpeğinizin-kedinizin çok fazla tüy döktüğü aylarda fırçalama programını hızlandırmanız gerekebilir. . Mümkünse, fırçalama alerjisi olmayan biri tarafından yapılmalıdır ve bariz nedenlerden dolayı dışarıda yapılması en iyisidir.
Kedinizin- köpeğinizin gözleri ve kulaklarından gelen salgıların da alerjen içerebileceğini unutmayın; bu nedenle bunları da temiz tutun.

  • Köpeğinizi- kedinizi yatağınızdan uzak tutun

Eğer keyiflerinizden biri sevimli dostunuzla uyumaksa, kendinizi ve evcil hayvanınızı bu günlük zevkten mahrum bırakmak neredeyse imkansız olabilir. Ancak şunu iyice düşünün: Her günün önemli bir bölümünü yatağınızda geçirirsiniz ve yastıklarınız, çarşaflarınız ve battaniyeleriniz burnunuza ve gözlerinize çok yakındır; burada alerjenler burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve hapşırma gibi semptomları tetikleyebilir .
Ayrıca şunu kabul edelim, köpekler başka sebeplerden dolayı da her zaman ideal yatak partneri olmayabilir. Gece boyunca yer değiştirme, yatağınızın daha fazlasını ele geçirme, horlama, tekme atma ve genel olarak ideal olmayan bir dinlenmeye katkıda bulunma eğilimindedirler.
Bütün bunlar acı verici bir şekilde tanıdık geliyorsa, köpeğinizi yatağınızda uyumaktan vazgeçirmeyi ve onu yatak odanızdaki kendi köpek yatağına yerleştirmeyi düşünün. WebMD, köpeğinizin büyüklüğüne, yaşına ve uyku alışkanlıklarına göre yatağı dikkatlice seçin diyor . Kıvrılıp sarılmayı seviyorsa çörek yatağı tam da size göre olabilir. Köpeğiniz çok fazla ağrı ve acı çeken bir yaşlıysa, hafızalı köpükten yapılmış ortopedik bir yatağa sahip olmanın saf bir lüks olduğunu düşünebilir. Düz şilte yastıklı yataklar, uyurken yayılmayı ve pozisyon değiştirmeyi seven köpekler arasında popülerdir.

  • Yatak odanızı evcil hayvanların bulunmadığı bir bölge haline getirin

Hayvanınızı yatağınızdan uzak tutmak zorlu bir kavramsa, onu yatak odanızdan tamamen uzak tutmak – özellikle de oraya zaten izin veriliyorsa – biraz eğitim ve sizin açınızdan tutarlılık ve irade gücü gerektirecektir. Ancak yatak odanız, orada çok fazla zaman geçireceğiniz için alerjiden arındırılmış bir bölge için en iyi seçimdir.
Köpeği – kediyi odadan uzak tutmak için bebek kapısı kullanmak iyi bir ilk adımdır, bu sayede kapalı bir kapının arkasında izole edilmek yerine en azından sizi görmesine ve duymasına olanak tanıyor ve evcil hayvanınızı denetleyemediğiniz zaman sınırları zorluyor.
Daha sonra çok sayıda eğitim geliyor. Köpeğinizin tasmasını bağlayın ve yatak odanızın önünden geçin. Köpeğiniz- kediniz odaya dalmak istese bile yürümeye devam edin. Kapının ötesine geçtiğinizde onu övgüyle ve en sevdiğiniz ikramla ödüllendirin, ardından dostunuzu odadan uzak durmayı öğrenene kadar tekrarlayın, tekrarlayın, tekrarlayın. Burada bir uyarı var: bu biraz zaman alabilir.
Sonunda, bebek kapısını çıkarabilir ve onu yere bir şerit boyacı bandıyla veya evcil hayvanınıza başka bir minimalist “girilmez” sinyaliyle değiştirebilirsiniz. Yine de sevimli dostunuzun odaya girdiğini fark ederseniz, onu başka bir odadaki köpek yatağına veya en sevdiği oyuncağa yönlendirin. Eğer azarlayacaksanız da içeri girerken yakalamalısınız.

  • Evinizdeki kumaş mobilyaları en aza indirin

Alerjenler halılara, perdelere ve kumaş mobilyalara yapışır, bu nedenle evinizdekileri en aza indirebilirseniz alerjilerinizi yönetmede büyük ilerleme kaydedebilirsiniz .
Mümkünse halıyı çıkarın ve yerine kolayca temizlenebilen sert yüzeyli bir döşeme koyun. Ek bir önlem olarak astım ve alerji dostu olduğu onaylanmış zemin kaplama ürünlerini arayın. Kumaş perdeler yerine sık sık tozu alınabilen perdeleri, kolay temizlenebilen kumaş olmayan kanepe ve sandalyeleri tercih edin. Kumaş mobilyalar favoriniz olsa da, alerjenlerin saklanabileceği tüm köşeleri ve bucakları göz önünde bulundurun .Deri alerjenleri toplamak yerine uzaklaştırır ve lekelere karşı direnç gösterir.
Elbette, sevimli dostunuza olan sevginiz için evinizi tamamen elden geçirmek pratik bir çözüm olmayabilir. Bu durumda, halıların üzerinde kilimler, mobilyaların üzerinde ise kılıflar, çarşaflar veya battaniyeler kullanın, böylece bunları sık sık yıkayabilirsiniz.

  • Evinizi süper temiz tutun

Hayvanınızın alerjenleri, duvarlar ve tavanlar da dahil olmak üzere her yüzeye yapışabilir ve evinizi iyice ve sık sık temizlemek, alerjik semptomlarınızı uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.
Cleveland Clinic, sert yüzeyli zeminlere sahip olacak kadar şanslıysanız, bunları paspaslayın veya nemli bir bez kullanarak silin . Halılarınız varsa HEPA filtreli bir elektrikli süpürge kullanın. Filtre, alerjenleri odaya geri salmak yerine vakumda toplamaya yardımcı olur.
Ayrıca perdelerinizi ve kumaş mobilyalarınızı süpürün ve alerjenlerin toplanabileceği masalar, kitap rafları, komodinler, duvarlar ve abajurlar gibi düz yüzeylerin tozunu statik bir silgi veya nemli bir bez kullanarak alın, böylece alerjenleri etrafa yaymazsınız. . Temizlik yaparken pek çok şeyi karıştıracağınızı unutmayın, bu nedenle hepsini solumaktan ve alerji belirtilerinizi daha da kötüleştirmekten kaçınmak için bir maske takın.
Tüm bu temizlik çok zor geliyorsa, görevleri haftanın günlerine bölün ve her gün bir veya iki tane yapın. Temizleyemediğiniz günlerde, evcil hayvan tüylerini etkisiz hale getirebilecek evcil hayvan kepeği alerjisi spreyi kullanmayı düşünün – ancak bunun evcil hayvan dostu bir çeşit olduğundan emin olun. Ve eğer paranız yetiyorsa, profesyonel bir ev temizliği hizmetine para ayırın, böylece rahatlayabilir ve yavrunuzun tadını çıkararak daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

  • Evcil hayvan alerjenlerini yakalamak için hava temizleyici kullanın

Hava temizleyicileri, alerjenleri ve çeşitli diğer parçacıkları havadan filtreler ve köpeğinizin neden olduğu alerjik semptomları ( Molekule aracılığıyla ) büyük ölçüde iyileştirebilir. Spesifik olarak, HEPA filtreli hava temizleyicilerinin, ister inanın ister inanmayın, havada yüzen evcil hayvan tüylerini emmek de dahil olmak üzere büyük parçacıkların %99,97’sini temizlediği söyleniyor.

  • İlaçsız alternatif çözümleri deneyin

Alerjiyle mücadele eden tüm bu ilaçlar hala belirtilerinizi ortadan kaldırmıyorsa veya onları tüylü bebeğinizle rahatça yaşamanıza izin verecek kadar azaltmıyorsa, alerji tedavisi seçeneklerini değerlendirin.
İlaç dışı yaklaşımlar arasında burun pasajlarınızı tuzlu burun spreyleri veya sıkma şişesi, neti potu veya ampul şırıngası gibi burun sulama cihazlarıyla nemlendirmek ve sulamak yer alır . Kullanabileceğiniz sıvılar arasında tuzlu su veya tuzlu su çözeltisi bulunur. Musluk suyu kullanmayın çünkü burun kanallarınıza yerleşip sorunlarınıza katkıda bulunabilecek organizmaları uzaklaştıracak kadar arıtılmamış veya filtrelenmemiştir. Bunun yerine steril, damıtılmış veya kaynatılıp soğutulmuş su kullanın.
Alerji ve Astım Uzmanları , alerjen immünoterapisinin uzun süreli sonuçlara yol açabilecek ilaçsız bir yaklaşım olduğunu söylüyor .Hayvanınıza gerçekten alerjiniz olduğunu belirledikten sonra doktorunuz bu alerjenlerden küçük miktarlarda vücudunuza enjekte etmenizi ve bağışıklığınızı geliştirdikçe miktarları kademeli olarak artırmanızı önerebilir. Bu tekniğe deri altı immünoterapi (SCIT) denir ve aynı anda birden fazla alerjiyi tedavi edebilir.
Bazı kişilerin etkili bulduğu diğer ilaç dışı tedaviler arasında akupunktur ve esansiyel yağ difüzörleri yer alır.

  • Her şey başarısız olursa ilaç çözüm olabilir

Reçetesiz ve reçeteli alerji ilaçları birçok insanda semptomları azaltır. Antihistaminikler alerjenlerin etkilerini bloke eder ve Zyrtec, Allegra, Claritin ve Benadryl ( WebMD aracılığıyla) gibi marka adlarında mevcuttur . Allegra-D ve Sudafed gibi dekonjestanlar burun tıkanıklığını giderir ve Flonase gibi nazal steroidler burun iltihabı üzerinde işe yarar. Alerji aşıları bazı kişilerde işe yarar ama herkeste işe yaramaz. Yine de diğer seçenekler arasında kaşıntı ve kızarıklığı hafifletmek için göz damlaları ve alerjenlerin neden olduğu astımı tedavi etmek için inhalerler yer alır.
İlaçlar sizin için harikalar yaratsa bile hevesinizi kırabilecek bazı önemli yan etkiler vardır. Cleveland Clinic, antihistamin kullanımının baş ağrılarına, ağız ve göz kuruluğuna, uyuşukluğa, baş dönmesine ve hızlı kalp atışına yol açabileceğini söylüyor . Bazı insanlar artan anksiyete veya depresyon, kabızlık ve kilo alma gibi sorunlar yaşarlar ve hatta bazı antihistaminiklerin uzun süreli kullanımının demans riskini artırabileceğine dair kanıtlar da vardır.
Mayo Kliniği , diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon, epilepsi, Parkinson hastalığı ve diğer kronik rahatsızlıklara yönelik ilaçların, oral dekonjestanlarla birleştirildiğinde etkisiz hale gelebileceğini söylüyor ve bu, kötü haberlerin sadece başlangıcı. Olası yan etkiler listesine uykusuzluk, titreme ve sinirlilik ekleyin ve kafein ve bitkisel takviyeleri atlayın çünkü yan etki yaşama şansınızı artırabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x