Bakanlık icrada: Milyonluk dava | Demirören bunun neresinde

Oyuncu Başak Köklükaya, TÜSİAD Eski Başkanı Cansen Başaran Symes, Migros yöneticisi Ferit C. Doğan’ın da aralarında olduğu 94 isim Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na karşı icra takibi başlattı. 1 milyon 200 bin lirayı bulan icra takibinin nedeniyse, bu kişilerin bakanlığa karşı açtıkları ve kazandıkları tazminatların ödenmemesi.

HalkTV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Demirören Grubu’nun, ödemediği kredi borcuna karşılık Ziraat Bankası’na devrettiği Göktürk’teki arazi, bir icra dosyasına sebep oldu. Bankaya verilen araziye 300 villa yapılması için bakanlık imar planlarında değişiklik yaptı. Değişiklik ise yargıya taşındı. İdare Mahkemesi, bakanlığın, anılan alanda imar değişikliği yapma yetkisi olmadığına karar verdi. Bakanlık bu kez yeni bir imar planı devreye sokarak 300 villanın inşaatına başladı.

94 KİŞİ DAVA AÇTI

300 yeni villanın inşa edildiği alana komşu ve çok sayıda ünlü ismin yaşadığı Kemer Country sitesindeki 94 kişi, mahkeme kararına uymadığı gerekçesiyle bakanlığa karşı manevi tazminat davası açtı. İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nde açılan davada bakanlık adına sunulan savunmada, “Yargı kararlarına uyulmaması söz konusu değil” denilerek davanın reddine karar verilmesi istendi.

Geçtiğimiz günlerde kararını açıklayan mahkeme, idarelerin yargı kararına uymamasının Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilerek her davacıya 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

94 BİN TL’LİK BORÇ 1 MİLYON TL OLDU

Karar sonrası, ödemenin yapılması için bakanlığa ihtarname gönderildi; ödemenin yapılması talep edildi. İhtarnameye rağmen ödeme yapılmayınca bu kez icra takibine geçildi. Bakanlığının borçlu olarak yer aldığı icra takibinde 94 kişinin ismi yer aldı. Ödenmesi talep edilen tutar ise, 1 milyon 191 bin 665 TL oldu.

94 İSİM ARASINDA OYUNCU DA VAR DOKTOR DA

Bakanlığa yönelik icra takibi yapan 94 isim arasında, oyuncu Başak Köklükaya İnal, TÜSİAD Eski Başkanı Cansen Başaran Symes, Migros İcra Kurulu Üyesi Ferit Cem Doğan, Psikolog Teri Kandiyoti, ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Tahsin Belhhan Akpınar, Av. Alpar Ergün gibi sanat, spor, sağlık ve iş dünyasından isimler olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x