Elon Musk, OpenAI’ye dava açtı: ‘Yapay zeka misyonuna ihanet ettiniz’

Tesla ve sosyal medya platformu X’in sahibi Elon Musk, OpenAI ve CEO’su Sam Altman’a insanlık için yapay zeka geliştirme misyonundan vazgeçtikleri suçlamasıyla dava açtı.

Musk, Altman ve OpenAI’nin diğer kurucusu Greg Brockman’ın ilk başta, açık kaynaklı ve kâr amacı gütmeyen bir şirket kurma planıyla kendisine geldiklerini söyledi. San Francisco’da dava açan Musk’ın avukatları, şirketin kâr hedefli hamlelerinin daha önce yaptıkları anlaşmaya aykırı olduğunu bildirdi.

OpenAI’nin Microsoft’la anlaşarak kâr amacı güden bir şirkete dönüşmesinin “yapay zeka misyonuna ihanet” olduğu da kaydedildi.

Musk’ın avukatları, OpenAI’nin yapay zeka sohbet robotu GPT-4’ün tasarımını da “tümüyle bir sır olarak sakladığını” söyledi.

Elon Musk 2015’te OpenAI’nin kuruluşunda yer almış ancak 2018’de şirketteki görevinden ayrılmıştı. Musk’ın yıllar içinde şirkete 44 milyon dolardan fazla para verdiği belirtiliyor.

Sam Altman da geçen sene, şirketin kâr değil insanlık için yapay zeka geliştirme misyonunu koruma gerekçesiyle yönetim kurulu tarafından görevden alınmıştı. Altman birkaç gün sonra göreve geri dönmüştü.

OpenAI’nin yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, 2022’de piyasaya çıktıktan sonra hızla yaygınlaşarak dünyada en hızlı büyyüyen yazılım uygulaması olmuştu. Teknoloji devleri arasında rekabeti hızlandıran yapay zeka robotu bugün birçok şirket tarafından çeşitli görevler için kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x