Evde Batık Ayak Tırnağının Tedavisi İçin İpuçları…

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi uzmanlarına göre , tırnağın köşesi cildinize doğru büyümeye başladığında ayak tırnağı batması meydana gelir. Bu, tırnağın bir veya her iki tarafında da meydana gelebilir. Tırnak batması genellikle yanlış kesmeden kaynaklanır; çok kısa kesmek veya tırnakları düz kesmemek. Ayak parmağınızı çarpmak ve çok dar ayakkabılar giymek de tırnak batmasına neden olabilir.

Batık bir ayak tırnağının ilk belirtileri şişlik, hassasiyet ve ağrıyı içerir . Tedavi edilmediğinde kırmızılaşıp enfeksiyon kapabilir. Bölgeden kan veya irin aktığını fark edebilirsiniz ve ayak parmağı çevresinde deri aşırı büyüyebilir. Enfeksiyonu tamamen önlemek için, batık tırnağı evde tedavi etmek ve yenilerinin büyümesini önlemek için uzmanların önerdiği birkaç şey var. Ancak durum daha da kötüleşmeye devam ederse, sorunun çözümü için tıbbi yardıma başvurmak en iyisidir.

Tırnağı her gün ıslatın
Bölgeyi her gün ılık suya batırmak, ağrılı semptomları hafifletmenin ve ayak tırnağının düzgün bir şekilde uzamasını sağlamanın bir yoludur. Mayo Clinic’e göre, iyileşme görene kadar bunu günde üç ila dört kez yaklaşık 20 dakika boyunca yapabilirsiniz . Kurul onaylı dermatolog Brendan Camp, MD, Byrdie’ye şunları söylüyor : “Beyaz sirkenin antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeniyle, etkilenen tırnağı beyaz sirke ve su karışımına batırmayı düşünün.”

Uzmanlar, daha fazla rahatlama için Epsom tuzuna veya toksik olmayan ve çoğu sabundan daha yumuşak olan kastil sabununa batırılmasını öneriyor. Her gün ılık suda bekletmek tırnağı yumuşatmaya ve gerginliğin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Küvette ıslanabilir veya otururken ayaklarınızı yerleştirmek için büyük bir kova veya leğen kullanabilirsiniz. Herhangi bir krem ​​veya merhem sürmeden önce ayaklarınızı tamamen kurutmayı unutmayın. Ek bir artı – ayaklarınızı ıslatmanın, batık tırnaklarınızı tedavi etmenin yanı sıra, stresi azaltmaktan yumuşak cilde kadar başka birçok faydası da vardır .

Antibakteriyel merhemler uygulayın
Dermetoloğun açıklamasına göre: Bütün ayak tırnakları bakteriyel enfeksiyonlara yatkındır ve bir merhem kullanmak bu tür enfeksiyonları önleyebilir ve tedavi edebilir. Basitrasin, Neosporin ve Bactroban’ın tümü popüler antibakteriyel merhem seçenekleridir. Merhemi paketteki talimatlara göre uygulayın ve bölgeyi korumak için ayak parmağına bir bandaj koyun. Topikal tedaviye herhangi bir kızarıklık veya reaksiyon fark ederseniz, kullanmaya devam etmeyin.
Etkilenen tırnağın altına, tırnağı yukarı kaldırıp deriden çıkarmak için pamuk veya diş ipi yerleştirildiğini de duymuş olabilirsiniz. Bu, tırnağın düzgün bir şekilde büyümesine yardımcı olmak içindir. Bazı tıbbi gruplar bu uygulamaya katılmıyor; örneğin Amerikan Ayak ve Ayak Bileği Cerrahları Koleji , bunun yalnızca ağrıyı artıracağını ve bakterilerin bölgeye girmesine izin vererek daha fazla enfeksiyona yol açacağını savunuyor. Healthline’daki uzmanlar, bakterileri yok etmek ve enfeksiyon riskini azaltmak için pamuğun veya diş ipinin alkole batırılmasını öneriyor.

Rahat ayakkabılar giyin
Informed Health’e göre, yanlış kesmenin yanı sıra, sıkı oturan ayakkabılar da ayak tırnaklarının batmasının yaygın bir nedenidir. Sıkı ayakkabılar genellikle ayak parmaklarına baskı yapar, üzerlerine baskı yapar ve tırnakların düzgün şekilde uzamasına izin vermez. Batık ayak tırnaklarını tedavi ederken, ayak parmaklarınıza nefes alması için yeterli alan sağlayan rahat ayakkabılar giydiğinizden emin olun. Uygun ayakkabılar iyileşme sürecine yardımcı olabilir ve gelecekte daha fazla batık tırnakları önleyebilir.

Evin dışında olduğunuzda, ayak parmaklarınızı hareket ettirmenize izin veren, nefes alabilen ayakkabılar giymeniz önemlidir. Dışarıda bir gece geçirmek için ağrıyan ayağınızı dar bir topuğun içine sıkıştırmak istemezsiniz. Bu, batık ayak tırnağını daha da kötüleştirebilir. Evdeyken yalınayak olmak veya ayak parmaklarınızı çok sıkmayan çoraplar giymek en iyisidir. Ayaklarınızı evin etrafında korumayı tercih ediyorsanız, bir çift bol terlik veya sandalet de işe yarayabilir.

Bümüş ayak tırnakları, ciddiyetine bağlı olarak her zaman kendi kendine kaybolmaz. Tırnak batmasını yeterince erken fark ederseniz, ev ilaçları semptomları hafifletmek ve enfeksiyonları önlemek için yeterli olabilir. Ancak günlük yaşamınızı etkilemeye, yürümeyi zorlaştırmaya veya ayaklarınıza baskı yapmaya başlarsa, ayak parmağınız tıbbi müdahale gerektirebilir.

Evde tedavi ettikten sonra batık ayak tırnağının daha da kötüleştiğini, kızarıklık, şişlik ve ağrının arttığını fark ederseniz, bir enfeksiyon olabilir. Bölgeden sızan kan veya irin enfeksiyonun bir başka açık göstergesidir. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne göre, bir doktorun batık tırnağın bir kısmını ve bağlı dokunun bir kısmını cerrahi olarak çıkarması gerekebilir. Endişelenmeyin; bu işlem için ayak parmağı uyuşturulur. Tırnak batmasından endişeleniyorsanız bir uzmanla konuşun. Tırnaklarımız bize sağlığımız hakkında çok şey söyleyebilir , bu nedenle ortaya çıkan sorunları göz ardı etmemek en iyisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x