Uçağa Binerken Kilonuza Dikkat Edin! Artık Bagajlarla Birlikte Yolcular da Tartılacak…

Havayolu taşımacılığında ağırlık, birçok şirket için önemli problemler arasında.

Bu nedenle standart uçuşlarda kısıtlı bir bagaj ağırlığı hakkı tanınırken, daha ağır bagajlar için oldukça yüklü miktarlar temin edilebiliyor. Ancak bugüne kadar yalnızca bagajlar için geçerli olan bu uygulama, 2024 yılının sonu itibarıyla yolcuları da kapsamaya hazırlanıyor.

İskandinav havayolu şirketi Finnair, yılın son aylarında ‘yolcu tartma’ uygulamasını hayata geçireceğini belirtirken, bu yolla daha hafif olan yolcuların uygun fiyatlara uçmasının sağlanacağını belirtti.

DENEME SÜRECİ BU HAFTA BAŞLADI

Havayolu sözcüsü Kaisa Tikkanen yaptığı açıklamada, “Ölçümler bu hafta Pazartesi günü Helsinki Havalimanı’nda başladı. Şimdiye kadar 500’den fazla gönüllü müşteri tartıya katıldı” dedi.

Havayolu şirketi, yakıt, kayıtlı bagaj ve kargo, uçak içi ikram, su tankları ve tabii ki müşterilerin ağırlığı da dahil olmak üzere bir uçağın toplam ağırlığını hesaplamanın, “yolculukları daha güvenli hale getirmenin bir parçası” olduğunu söyledi.

Yetkililer, daha büyük ölçekli tartımların bu yılın sonlarına doğru başlayacağını ve başlangıçta gönüllülük esasına dayanacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca, tartım yapılırken kişilerin seyahat sınıfı, cinsiyeti ve yaşı da tartıya çıkmadan önce dikkate alınacak.

YOLCULARIN KİLOLARI KİMSEYLE PAYLAŞILMAYACAK

Finnair’in yer hizmetleri müdürü Satu Munnukka ayrıca, yolcuların ağırlıklarının “sadece tartıyı kullanan kişi tarafından görüleceği” konusunda güvence verdi.


Finnair tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Yaptığımız şey, uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan uçak dengesi ve performans hesaplamaları için yolcuların el bagajlarıyla birlikte ortalama ağırlıklarına ilişkin anonim veriler toplamak.”

​​​​​​​AMAÇ GÜVENLİ UÇUŞ DENEYİMİ

“Her uçağın güvenli bir kalkış sağlamak için belirlenmiş bir maksimum ağırlığı vardır ve bu ağırlık aşılamaz. Uçağın kendi ağırlığı ve yakıt ağırlığının yanı sıra kayıtlı bagaj, kargo, uçak içi ikram, su tankları ve tabii ki müşterilerin ağırlığı, Sivil Havacılık Otoritesi tarafından onaylanan ortalama ağırlıklar kullanılarak hesaplanır…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x