“Filistinli bayanları evime bekliyorum”

Hamas’ın İsrail’de 7 Ekim’de düzenlediği saldırılarda 1400 kişi hayatını kaybetmiş, 200’den fazla kişi rehin alınmıştı. 2006’dan bu yana Hamas’ın kontrolündeki Gazze’de, Sağlık Bakanlığı 12 Kasım’da İsrail’in saldırılarında 11 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, bu kişilerin 4 bin 500’den fazlasının çocuklar olduğunu açıkladı.

İsrail’in ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde insani kriz derinleşiyor. Yemek, su, ilaç ve diğer temel ihtiyaçlar bulunamıyor. Elektrik ve internet erişimi de haftalardır kısıtlı sağlanıyor.

Birleşmiş Milletler (BM), insan hakları kuruluşları ve çok sayıda siyasetçi son bir ayda, ayrım gözetmeksizin öldürme, toplu cezalandırma ve sivilleri rehin alma gibi savaş suçlarının işlenmiş olabileceğini söylüyor.

Bölgede tüm bunlar yaşanırken dünyanın çeşitli yerlerinde ve ülkemizde İsrail’e destek olan firmalarda en ağır şekilde tepki görüyor. Özellikle Türkiye’de Starbuks, Burger King, McDonalt’s insanlar tarafından protesto ediliyor.

Firma boykotlarının yanı sıra bugün sosyal medyada yayılan bir video pes dedirtti. Video çeken bir erkek “Biliyorsunuz Filistin İsrail savaşı var ülkemizde. Bütün bayanları evime davet ediyorum. Sığınacak yeri olmayan Filistinli bayanları evime davet ediyorum. Özellikle bayanları, erkekler gelmesin, sadece bayanlar gelsin” ifadelerini kullandı.

Bu sözler büyük tepki çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x