RTÜK’ten seçim yasaklarına ilişkin açıklama

Türkiye 31 Mart 2024’te yerel seçimlere girmeye hazırlanıyor…

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yerel seçimlerde uygulanacak seçim yasaklarına ilişkin hatırlatmalarda bulundu. 

Yüksek katılımın beklenildiğini kaydeden RTÜK, seçim atmosferinde ve yoğun seçim gündeminde yayıncı kuruluşların zaman zaman belirlenen kuralları ihlal ettiğinin altını çizerek bazı uyarılarda bulundu.

PROPAGANDALAR 30 MART’TA BİTİYOR

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adayların 1 Ocak 2024’ten 30 Mart 2024 saat 18.00’e kadar medya aracılığıyla sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabileceklerini hatırlatan RTÜK’ün açıklaması şu şekilde;

“Medya hizmet sağlayıcılarının da 1 Ocak 2024’ten 29 Mart 2024 Cuma saat 23.59’a kadar siyasi reklam yayınlamasında sakınca yoktur.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve bunların herhangi bir surette dağıtılması yasak olacaktır.

Bu sürenin dışında yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması çok önemlidir.

Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının ve araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunludur.

Özellikle haber bültenleri ve haber programlarında gerek adaylar gerekse yayın moderatörleri veyahut yorumcular tarafından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, siyasi parti Genel Başkanlarına, seçime katılacak adaylara iftira ya da hakaret içeren ithamlarda bulunulmaması gerekmektedir.

Ayrıca ülkemizin demokratik kurumlarını, güvenlik birimlerini ve belli bir seçmen kitlesini hedef alan, aşağılayıcı, eleştiri sınırlarını aşan yorum ve açıklamalara yayınlarda yer verilmemelidir.

Bu süreçte yayıncılar ve haberciler, evrensel basın meslek ilkeleri ışığında hareket etmeli, aleni olarak herhangi bir adayı desteklememeli ve taraf olmamalıdır.

Özgür basının objektif yaklaşımıyla hareket edilmesi seçmeni yönlendirebilecek yayınlardan kaçınılması elzemdir.

Bu vesileyle yaklaşan seçim öncesinde yoğun bir mesai yürüten, yukarda sayılan kurallara riayet eden tüm medya mensuplarımıza kolaylıklar diler, özverili çalışmaları için kendilerine teşekkürlerimizi iletiriz.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x